Bir ile daha havalimanı müjdesi
 


Niğde’nin beklediği Havalimanı projesinde sona gelindiğini ve yatırım programına alınıp yapımına başlanılacağını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan havalimanın 4 uçak girebilecek şekilde planlandığını açıkladı.


Bakan Arslan, ilk önce Niğde-Kayseri-Nevşehir karayolu köprülü kavşakta inceleme yaptı. Yüklenici firma yetkilileriyle görüşen Arslan, kavşağın 20 Haziran’da hizmete açılacağını belirtti.

Arslan, yapımı devam eden Çiftlik-Tepeköy karayolu inşaatını inceledikten sonra Niğde Valiliğinde basın açıklamasında bulundu. Arslan, ‘‘Havayolu anlamında ülkemiz çok güzel bir notaya geldi.

Şöyle bir hedefimiz var. Bir insan çıktığının 10 kilometre yakınında bir havalimanı olsun. Ülkemiz gerçek anlamda hava yolunu halkın yolu yapmak için çalışmaları kapsamında 2017 yılı sonunda Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın talimatı Niğde Havalimanının projesini yapın ve başlayın. 2018 yılında yatırım programına kondu. İhalesi yapıldı. Fizibilitesi yapılıyor, ÇET’i yapılıyor projeleri yapılıyor. Bu sene içerisinde bunları bitirip yatırım programına alıp kısa sürede kazmayı vurup Niğde Havalimanının da 64. Havalimanı olarak ülkemize kazandıracağız. 2750 metre pist boyu, 30 metre genişlik ve 4 uçağın girebileceği bir apronuyla projesi hazırlandı. 15 bin metrekarelik terminal binasıyla yani yılda 2 milyon yolcu kapasiteli bir terminal projesi hazırlandı. Proje bu sene bitiyor ve sıra yapımına başlanıyor’’ dedi.