Gazete İstanbul - İstanbulun Sesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER KÜNYE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Online Gazete

Gazetemizin Son
Sayisinisi Asagidaki
Resime Tiklayarak
Okuyabilirsiniz

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Reklamlar

ŞEHİR BİR TİYATRO SAHNESİDİR

ŞEHİR BİR TİYATRO SAHNESİDİR

Tarih 19 Aralık 2016, 10:57 Editör Gazete İstanbul

Esenler Belediyesi'nce düzenlenen "Şehir ve Düşünce" programında konuşan Prof. Dr. Sadettin Ökten, "Şehir, ciddi bir tiyatro sahnesidir. Zaman zaman aktördür, zaman zaman seyircidir" dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Prof. Dr. Sadettin Ökten ile Şehir ve Düşünce" programının ikincisinde etik şehir ve estetik şehir kavramları konuşuldu. Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki Otağ-ı Hümayun'da gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı'nın yaptığı programda, "Estetik bir şehir için nasıl bir insana ihtiyaç vardır?" sorusuna yanıt arandı. İnsanoğlunun akıl, vicdan ve duygularıyla eylemde bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Sadettin Ökten, "İnsan, değerlere dayanan bilinçli tercihleri ile kimliğini oluşturur. Şehir de sadece fiziksel mekanlardan ibaret değildir. İçinde yaşayan insanların, toplumun kimliğini doğru, düzgün ifade ettiği bütünlükten oluşur. Bu açıdan baktığımızda şehir, ciddi bir tiyatro sahnesidir. Zaman zaman aktördür, zaman zaman seyircidir" dedi. HERKES ATASINI İYİ TANIMALI Osmanlı'da toplumun kendisini şiir ve musiki, şehrin de külliyeler ile ifade ettiğini belirten Ökten,"Bugün bunu anlamamız mümkün değil. Çünkü parçalı bir hayat yaşıyoruz. Öncelikle zihin ambargosundan kurtulmamız gerekiyor. Bunu da kendimizi tanımakla, kültürümüzü tanımakla yapabiliriz. Onun için herkes kendinden önceki nesli iyi tanımalı, herkes babasını iyi tanımalı. Kimlikli bir toplum mutlaka kendini şehrini inşa eder. Bu şehir de gelecekte daha kimlikli, kendini daha iyi tanıyan nesillerin yetişmesini sağlar" diye konuştu. YAŞAMIZINI DEĞERLERİNİZ ÜZERİNE KURUN Prof. Dr. Sadettin Ökten, etik ve estetik bir şehir kurmak için yapılması gerekenleri de kendine has üslubu ile sıraladı. "İnsan yaşamını inandığı değerler üzerine kurmalı" diyen Ökten, sözlerini şöyle tamamladı: "Etik ve estetik şehri kurmak için etrafınızı yıkıp, dökmeden bir gayret içinde olacaksınız. İnancınızı deklare edeceksiniz ve en önemlisi yaşantınızı inandığınız değerlerin üzerine kuracaksınız. Size ait olmayan değerleri sahiplenmeyeceksiniz. Örneğin gökdelende yaşamayacaksınız. İhtiyaçlarınızı minimize edeceksiniz. Aksi takdirde kapitalizm sizi de bağlar".

Bu haber 276 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Esenler

ÖĞRENCİLERİN SİNEBÜS'TE SİNEMA KEYFİ

ÖĞRENCİLERİN SİNEBÜS'TE SİNEMA KEYFİ Esenlerli öğrenciler, otobüste sinema keyfi sunan Sinebüs'te film izlemenin heyecan ve tadını çıkardı.

ADIYAMANLILAR VAKFI'NDAN HALEP'E YARDIM

ADIYAMANLILAR VAKFI'NDAN HALEP'E YARDIM Esenler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi ve Adıyamanlılar Vakfı tarafından Halep halkı için başlatılan kampanya kaps...
DARBENİN DEVAMI26 Kasım 2016

ANKET

Yeni Sitemiz ?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Reklamlar

YEDİTEPE İSTANBUL RESMİ WEB SİTESİ - İçerik Her Hakkı Saklıdır - ( All Right Reserved )
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Sistem: Netisyen Bilişim Hizmetleri