aksaa25 @ hotmail.com

GEÇMİŞİ BOZUK ZİHNİYET

Kanal İstanbul'a karşı çıkan zihniyet Yine şaşırtmadı. Yollara, barajlara, köprülere kısacası halka hizmet için yapılan her hamleye muhalefet yapmak CHP’nin geleneğinde var. Adnan Menderes, Turgut Özal gibi isimlerin döneminde de halk çıkarlarını düşünmeyen CHP aradan 80 yıl geçmesine rağmen hala aynı zihniyette.

İstanbul Boğazı'nı olası bir felaketten kurtaracak, ulaşım ve ticarette Türkiye'nin elini güçlendirecek Kanal İstanbul projesi için geri sayım başladı. 8 yıllık uzun bir çalışmanın ardından hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Mega projenin yapım sürecine hız verilmesi CHP ve destekçisi çevreleri panikletti. Başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere ana muhalefet ve destekçileri ardı ardına yaptığı açıklamalarla projeyi durdurma çağrısı yaptı.

Yaptırmam zihniyetin Kanal İstanbul karşısında sergilediği durum, 80 yıldır hiç değişmeyen bir kalkınma karşıtlığına dayanıyor. Türkiye'nin ilk uçak fabrikasının kapatılmasında önemli rolü olan CHP, çok partili hayatın ilk Başbakanı Adnan Menderes'in neredeyse her projesine karşı çıktı. Menderes Boğaz'a köprü kurma niyetini açıklar açıklamaz ilk karşı çıkan CHP oldu: Yıkılır… İstanbul'da yeni caddelerin açılmasına, Menderes döneminde gündeme gelen GAP projesine, barajlara ve yollara ilk karşı çıkan yine CHP oldu.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, 27 Mayıs darbecilerinin astığı merhum Başbakan Adnan Menderes, yaptığı birçok konuşmada CHP'nin proje karşıtlığından muzdarip olduğunu ortaya koydu. Bir konuşmasında "CHP'nin öteden beri milletin kalkınmasına düşman olduğunu" ifade eden Menderes, tarihe şöyle not düştü: "Şimdiye kadar memleketin muvaffakiyetlerinden birisini dahi kale alıp bahsettiler mi? Türk milletinin zeka ve gayretinin mahsulü olan binbir eserden birisine bile başlarını çevirip baktılar mı? Milletin olan her güzel şeyden birisini dahi benimsemek faziletini gösterdiler mi? Hayır. Aksine her muvaffakiyet bir felaket her güzel ve muhteşem eseri zarar diye göstermek için seneler ve senelerdir nasıl çırpındıklarını bilmiyor muyuz?"

Başbakanlık arşivlerinden çıkan bir belge de Menderes'in, CHP'ye isyanını ortaya koydu. Ulaşılan belgede Menderes CHP'lilere böyle sesleniyor: "Muhterem Halk Partili arkadaşlarımız, hanginiz kendi intihap dairelerinizde, komşularınız veyahut da memleketin size uzak köşelerinde yapılmakta olan işlerin hangisine itirazınız vardır? Hangisine itirazınız vardır söyleyiniz. Bunların yapılmakta olduğu yerlerde oturanlar ve toptan Türk milleti sizin davacınız olacaktır. Bunları açık olarak ifade etmek lazım gelir. Van yoluna mı itiraz ediyorsunuz? İstanbul limanına mı itiraz ediyorsunuz? Çimento fabrikalarına mı itiraz ediyorsunuz? Hangisini rantabl bulmuyorsunuz, hangisini hesapsız buluyorsunuz? Allah aşkına, millet huzurunda söyleyin bilelim. Bunlar yapılırken herkes memnun hatta yapılsın deniyor…."

BOZUK ZİHNİYETİN KARŞI ÇIKTIĞI PROJELER

* Osmangazi Köprüsü

* Marmaray

* Avrasya Tüneli

* Yavuz Sultan Selim Köprüsü

* Çanakkale Köprüsü

* Çamlıca Camisi

* Yeni AKM binası

* Kanal İstanbul

* Yusufeli Barajı

* Sabiha Gökçen ve

* İstanbul Havalimanı

* 15 Temmuz Şehitler Köprüsü

  • FSM Köprüsü

GAP PROJESİ: Bugün Güneydoğu Anadolu bölgesinin belkemiği olan GAP projesi de CHP'nin karşı çıktığı projeler arasındaydı. Keban Barajı'nın temeli CHP lideri Ecevit "Kurbağalara göl yapıyorsunuz" demişti.

HAVAALANLARI: Her il'e havaalanı projesine de CHP tarafından değişik gerekçelerle karşı çıkıldı. Ancak, en çok akılda kalanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu 2001'de açılan Sabiha Gökçen Havalimanı'na verdiği tepki oldu. Kılıçdaroğlu, "Uçak iniyor mu? Hayır. Peki uçağın inmediği yere havalimanı yapan başka bir ülke gördünüz mü siz? Bu ne demek biliyor musunuz arkadaşlar? Tuz Gölü'ne alabalık tesisi yapmaya benzer" ifadeleri ile karşı çıktı. Oysa havalimanı sadece geçen Kurban Bayramı arife gününde ağırladığı 119 bin 73 yolcu ile 2019 yılının günlük yolcu rekorunu kırdı.

MARMARAY VE AVRASYA TÜNELİ: Marmaray ve Avrasya Tüneli de, CHP karşıtlığından nasibini aldı. CHP her iki projeye de "güvenlik" ve "çevre" gibi gerekçelerle karşı çıktı.

ÇAMLICA CAMİ: CHP'nin proje karşıtlığı camileri bile içine aldı. Çamlıca Camii'na karşı çıkan CHP'nin bahanesi ise "İstanbul'un simgesi bellidir. Koca Sinan'a haksızlık yapılıyor" oldu.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ: İstanbul'la izmir arasını 1,5 saat kısaltan Osmangazi Köprüsü hala ana muhalefetin hedefinde.

GEZİ ZİHNİYETİNİ UNUTMADIK
CHP'nin proje karşıtlığı 2013 yılındaki Gezi ayaklanmasında bir kez daha tescillenmişti. Bugün CHP'nin yönetiminde olan ve kentilerine Taksim Dayanışma Polatformu adını veren Gezi elebaşları ilk olarak 6 Haziran'da dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile İstanbul'da bir araya geldi. Ancak görüşmeden bir sonuç çıkmadı. Olaylar dinmek bilmeyince bu kez dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Haziran'da Gezicileri kabul etti. Türkiye yakıp yıkan Gezi elebaşları her iki görüşmede şu talepleri ile Türkiye'ye çağ atlatacak projelere karşı olduğunu açıkça ortaya koydu:

* Gezi Parkı'na Topçu Kışlası projesi dursun

* AKM'nin yıkımından ve yeniden inşasından vazgeçilsin

* 3. Köprü yapılmasın

  • Yeni havalimanı projesi askıya alınsın
  • Kanal İstanbul projesi iptal edilsin   
  • Kısacası Bu Zihniyet diyorki Bu Ülkeye Hiçbişey yapılmasın vesselam...