Gazete İstanbul - İstanbulun Sesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER KÜNYE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
  Son Dakika :

Online Gazete

Gazetemizin Son
Sayisinisi Asagidaki
Resime Tiklayarak
Okuyabilirsiniz

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Reklamlar

Yerel Demokrasi Çağdaş Kentler

Köksal AYABAKAN

26 Ekim 2015, 22:07

Köksal AYABAKAN

Yerel yönetimler, devlet yapısının ayrılmaz bir parçası ve kentlilere en yakın yönetim kademesidir. Kentlilerin kendilerini bağlı ve ona karşı sorumlu hissettikleri, uyumlu bir topluluğun yaratılmasına yönelik imkânların en yakın, en etkin ve en iyi düzeyde sağlandığı yer, yerel yönetimlerdir.

Bu özelliği nedeniyle yerel yönetimler, halkın yaşama koşullarıyla ilgili kararların alınmasına katılmalarını sağlamak, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmenin hızlandırılması konularında, kentte yaşayanların bilgi ve yeteneklerini seferber etmek bakımından en elverişli konumda bulunmaktadır.

Halkın iradesi yönetim yetkisinin temelini oluşturduğundan, Yerel ekonomik gelişmeye ilişkin eylem planı veya yatırım programlarının hazırlanması ve yürütülmesinde kent paydaşlarının, etkin katılımını sağlamak gerekir.

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesiyle, daha etkili ve demokratik kamu politikaları oluşturularak ülkenin bütününün güçlenmesi sağlanabilir. Bu bağlamda, karar alma sorumluluğunun yerel yönetim birimlerine dağıtılmasıyla, merkezi idarelerdeki tıkanmalar azalacak, yönetimin işleyişi hızlanacak, kurumlar canlılık kazanacak, mevcut hizmetler ve toplumsal imkânlar korunup yaygınlaştırılmış olacaktır.

Yerel yönetimler, kendilerine kanun kuvvetiyle verilmis olan zorunlu görevlerin yanında, bir takım gönüllü görevleri de üstlendiklerinden, yerel demokrasinin gerçekleşmesinde, demokrasinin temel taşları durumundadırlar. Kentlerde daha etkili bir demokratik sürecin yaşama geçirilmesiyle, kentlilerin refah düzeyinde belirgin bir artma eğilimi görülecektir.

Günümüzde demokrasi ile yerel yönetimler arasında sıkı bir ilişki bulunmakta ve yerel demokrasi konusu dünya kamuoyunun üzerinde fikir birliği sağladığı ender konular arasında yerini almaktadır.

Demokrasinin yerel demokrasi niteliği kazanması, tüm kurum ve kurallarının sivil toplum örgütleri ve geniş halk kitleleri tarafından benimsenmesi, vazgeçilmiş bir hayat tarzı olarak algılanması ve korunması, demokrasinin bütün kesimler için aynı ölçüler içerisinde istenmesi, kenti ve kentlileri yönetme değerleri açısından oldukça önem arz etmektedir.

Bir ülkedeki demokrasinin ne ölçüde işlediğine karar verilirken genellikle yerel yönetimler esas alınmaktadır. Çağımızın yönetim gerçekleri ve işleyiş biçimleri açısından bakıldığında; yerel yönetim, demokrasi ve katılım gibi kavramların birbirini tamamladığı görülmektedir.

Yerel yönetimler, halkın kendi kendini yönetmesi ayrıcalığını topluma verebilmesi noktasında sahip olduğu önemli potansiyel nedeniyle çağdaş kamu yönetimi sisteminin vazgeçilmez unsurlarıdırlar. Yerel yönetimlere toplum tarafından yüklenen demokratik temsil anlayışında, yönetme erkinin kaynağı olarak yalnızca kentli paydaşlar görülmektedir.

Kentte yaşayanlara; siyasal hayata katılım yönünde fırsatlar sunan, toplum yönetimine aday olanlar açısından rekabetçi ortam sağlayan, kısaca halkın kendi kendini yönetebilmesi olarak tanımlanan yerel demokraside vatandaşlar, kendilerini ilgilendiren tüm kararlar için ayrı ayrı görüş belirterek, karar alma sürecine sürekli ve doğrudan katılma imkânına sahiptirler.

Yerel halkın oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının, yönetimin kararları üzerinde etkin ve belirleyici olmaları, yerel yöneticilerin halktan gelen bu katılım taleplerini dikkate almaları, günümüz çoğulcu demokratik yönetimlerinde mekânsal yakınlıkla daha kolay olmaktadır.

           Dünyada demokrasi ile yönetilen devletlerde olduğu gibi, ülkemizde de yerel yönetimler ve yerel demokrasi, siyasal iktidarın mekânsal dağılımını sağlayarak, demokratik bir uzlaşmanın önkoşulunu oluşturmaktadır. 

Yerel düzeyde demokrasinin gerçekleşme göstergesi, yerel halkın yönetim kararlarına etkin bir biçimde katılmasıyla, gerek karar alma sürecinde gerekse kararların uygulanmasına yönelik denetimlerde, yerel halkın katılımının sağlanmasıyla anlaşılır.

 Kentte yaşayan insanların, kendilerini doğrudan ilgilendiren konularda, yönetime geniş ölçüde katılması ve iç huzurun sağlanması bakımından, yerel demokrasinin her geçen gün önemi artmaktadır.

 

Bu haber 2108 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DARBENİN DEVAMI26 Kasım 2016

ANKET

Yeni Sitemiz ?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Reklamlar

YEDİTEPE İSTANBUL RESMİ WEB SİTESİ - İçerik Her Hakkı Saklıdır - ( All Right Reserved )
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi