Bakan Net Tarihi Duyurdu: Hurda Araç Düzenlemesi Pazartesi Yürürlüğe Girecek
 


Maliye Bakanı Naci Ağbal, hurda araç düzenlemesinin Pazartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini belirtti.
 

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, hurda araç düzenlemesinin yürürlüğe gireceği net tarihi açıkladı. Ağbal, "Hurdaya ayrılacak araçlar için vereceğimiz ÖTV teşviki uygulamasını yönlendirecek tebliğ hazırlığını tamamladık. Ekonomi Bakanlığımızla birlikte hazırladığımız tebliğ, pazartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanacak ve uygulama başlayacak" dedi. Hurda araçlarla ilgili düzenleme Mart ayında Meclis'ten geçmişti.

"YENİ ARAÇLAR 10 BİN LİRA DAHA UCUZA ALINACAK"

Ağbal, "Şimdiden çok sayıda hurda otomobilin toplandığı ve uygulamanın biran önce başlamasının beklendiği anlaşılıyor. Otomotiv firmaları da büyük bir kampanyaya hazırlanıyor. 16 ve daha büyük yaştaki otomobillerini hurdaya çıkaran vatandaşlarımız, yeni araç alırlarsa ÖTV'yi 10 bin lira daha az ödeyecek. Yani, yeni araçlarını 10 bin lira daha ucuza almış olacak" dedi.

"YAŞI 16!NIN ÜZERİNDE OLAN 4,3 MİLYON ADET OTOMOBİL BULUNUYOR"

Türkiye'de yaşı 16'nın üzerinde olan 4.3 milyon adet otomobil, 163 bin minibüs ve 779 bin adet kamyonet bulunuyor. Bunlara yine 16 yaş üstü diğer ticari araçlar eklendiğinde rakam 6 milyonu buluyor.