Coornavirus (Covid-19) salgını özelikle Avrupa'da tırmanmaya devam ediyor. Vakaların tırmanışta olduğu ülkeler arasında yer alan Polonya'da bu sabah sıcak bir gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Blazej Spychalski sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın Coornavirus belirtileri sonrası yaptırdığı test sonucunun pozitif çıktığını paylaştı.

Spychalski, "Cumhurbaşkanı Duda'ya dün corona virüsü testi uygulandı. Sonuçlar pozitif çıktı. Kendisinin durumu iyi ve gerekli tüm tıbbi yardımı alıyor" dedi. Ülkede son olarak 13 bin 600'le günlük vaka rekoru kırılmıştı.

YENİ KISITLAMALAR GETİRELECEK

Polonya’da günlük vakalarda rekorlar kırılmasının ardından yeni tedbirler açıklandı. Başbakan Mateusz Morawiecki’nin açıklamasına göre, kamu alanlarında en fazla beş kişi bir araya gelebilecek, ilkokul üçüncü sınıfın üstündeki tüm öğrenciler uzaktan eğitime geçecek ve restoranlar sadece paket servis yapabilecek.

Polonya Sağlık Bakanı ise önümüzdeki haftanın pandemiyi durdurmak için belirleyici olacağını belirterek, “Eğer gidişat devam ederse, gelecek hafta günlük vaka sayısı 25 bine kadar çıkabilir” dedi.