İstanbul’da ilçe ilçe kongre sürecine giden AK Parti, Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol’un tekrar aday gösterilmeyeceğinin açıklanmasının ardından gözler kulislere çevrildi. Yeni dönemde partinin Kartal İlçe Başkanı olarak; son seçimlerde belediye başkan adayı olan Taşyürek  ile yola devam edeceği yönünde kulislerden bilgi sızarken, yeni başkanın ileri ki günlerde duyurulacak.

İki dönem belediye meclis üyeliği yapan ve Genel Merkez’de güvenilir bir isim olarak lanse edilen Taşyürek'in halk tarafından da başkan olarak açıklanması büyük bir heyecanla bekleniyor.

EBUBEKİR TAŞYÜREK KİMDİR?

Mali müşavir, siyasetçi, Kartal Belediye Başkan Adayı. 1960, Erzurum doğumlu.  İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimini Erzurum’da tamamladı.1982 yılı haziran ayında Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul Maltepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana Bilim Dalının Yönetim Bilim Dalında Yüksek Lisans Programına katıldı.

1984–1997 yılları arasında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışan Ebubekir Taşyürek, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği, ve 2007–2008 yılları arasında Ekonomik İşlerden sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2009 Mart yerel seçimlerde AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi seçilen Ebubekir Taşyürek, Mart 2014 tarihine kadar İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclisi Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığı ve Denetim Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2014 Mart yerel seçimlerinde yeniden AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi seçilen Ebubekir Taşyürek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği yaptı.