Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yeni koronavirüs önlemlerini açıklanmıştı. Yeni tedbirlere göre, ara tatillerde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürüleceği, 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edileceği, tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edileceği, halı sahaların faaliyetlerine ara verileceği, sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacağı alışveriş merkezi, market, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacağı, kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçileceği, kıraathanelerin faaliyetlerine bir süre ara verileceği ve hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı belirtilmişti. Bu kapsamda Tuzla Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından kısıtlamalar başlamadan önce ilçe genelinde denetimler gerçekleştirildi.

Pandeminin 3 kuralına göre denetim yapıldı

Bu akşam saat 20.00 itibariyle başlayacak olan kısıtlamalar öncesinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde yapılan denetimlerde kafe ve restoranların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyup uymadığı denetlendi.

Ayrıca Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan diğer işletmelerin de korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere uyup uymadığı denetlendi. Denetimlerin gerçekleştiği sırada caddede bulunan vatandaşlara ise maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarılarda bulunuldu. Ekipler denetimlerin kısıtlamalar sonrasında da denetimlerin aralıksız devam edeceği belirtildi.