İtalya Sağlık Bakanlığı, İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış corona virüs varyantıyla enfekte olan bir hasta tespit ettiğini duyurdu. İtalya böylelikle  “VUI - 202012/01” adlı mutasyonla enfekte olmuş bir vaka bildiren İngiltere dışındaki dışındaki altıncı ülke oldu.

İtalya Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İtalyan vatandaşı olan hastanın test sonucu pozitif çıkmayan partneriyle  birkaç gün önce İngiltere'den Roma'ya uçtuğunu belirtildi. Çiftin karantinaya alındığı kaydedildi. 

Şimdiye kadar, yeni tip korona virüsün orijinal versiyonundan yüzde 70'e kadar daha bulaşıcı olabileceği belirtilen yeni vakalar Danimarka, Hollanda, Avustralya, İskoçya ve Belçika'da da  görüldü. Buna göre, Kasım ayında Danimarka'da 9  ve Avustralya'da 1, bu ay ise Hollanda 1 kişi mutant corona virüsle enfekte oldu. Belçika’da da yeni virüsle enfekte olan en az bir vakanın olduğu doğrulandı.

Öte yandan İngiltere, İskoçya ve Galler’de şu ana kadar en az bin kişinin UI - 202012/01” mutasyonuyla enfekte olduğu bildirildi.