18. yüzyılda inşa edilen Afgan Tekkesi, 2013 yılında Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilmek üzere çalışmalarına başlanmıştı. 

Afgan Tekkesi'nde yürütülen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Tekke, tasavvufi olmak üzere eğitim, kültür ve bilim merkezi olarak yapılan açılışla birlikte hizmete açıldı.


Gerçekleştirilen açılışa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Marmara ilahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Çinili Camii İmamı Hafız Dursun Şahin ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Çinili Camii İmamı Hafız Dursun Şahin'in Kur'an Tilaveti ile başlayan program açılış konuşmasıyla devam etti. 
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yaptığı konuşmasında,  Afgan Tekkesi’nin bin 700'lü yılların sonunda yapıldığını belirterek, "Aslında burası sadece bir konaklama yeri değil bir irfan merkezidir. Misafirlerin burada hayatlarını dolu dolu, kültürü, kuşağı bu medeniyeti tanımaları adına yaşamlarını sürdürdükleri bir tekke bir medresedir. 200 küsur yıl önce yapılmış bu tekke malumunuz 1925'li yıllarda tekkeler kapatıldı, burası da kapandı. 42'de bu tekkenin tamamına yakını yandı. Tabii aradan geçen bir asır sonra, bu tekkeyi bir kültür sanat, eğitim merkezi olarak yeniden hizmete açmak, ihya etmek, burada gençlerin lisans ve lisansüstü eğitim alan gençlerimizin çocuklarımızın klasik okumaların yapılacağı, medeniyetimizin kodlarının daha iyi anlayabilecekleri bir anlayışla, bir heyecanla bir motifle burası adeta bir eğitim merkezi olarak yeniden hizmete açılıyor." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise yaptığı konuşmasında, "Bugün böyle bir açılışın inşallah güzel bir icraatın şahidi olmaktan son derece memnunum. O yüzden değerli Üsküdar Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çünkü böyle bir tarihi ve kültürel mirasın tekrardan yaşayan bir çevreye dönüştürülmesi son derece kıymetli. ve tabi burayı bir kültür ve düşünce merkezi olarak klasik düşünce okuluna tahsis etmesi de ayrı bir güzellik" diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından kurdele kesimi ile tekkenin açılış gerçekleştirildi. Açılışın ardından Mahir Ünal ile Başkan Türkmen ve beraberindekiler, hizmete açılan tekkeyi ziyaretçilerle birlikte gezdiler.